Hřebčín v Mezőhegyes

Kůň plemene Noniusz, hřebčín Mezöhegyes, Maďarsko
Kůň plemene Noniusz z hřebčína Mezöhegyes

Státní hřebčín ve městě Mezöhegyes byl založen císařem Josefem II. jako Rakouský císařský a uherský královský apoštolský hřebčín, a to koncem roku 1784. Jedná se o rozsáhlou farmu, která se zaměřuje na tři plemena koní, a to Nonius, Gidran a Furioso-North Star. Hřebčín byl významným střediskem chovu a šlechtění koní a také a organizačním příkladem nejvyššího standardu chovu koní .

První budovy panství byly postaveny již v roce 1784 a 1785, nakonec zde byl postaven unikátní architektonický a zemědělský komplex. Většina architektonických prvků na farmě pochází z konce osmnáctého století. Dispoziční řešení velkostatku v sobě zahrnuje všechna doplňková odvětví potřebná v chovu koní. Originální je i urbanistický vzhled této instituce vojenského charakteru. Mezi nejvýznamnější architektonické prvky patří starý hřebčín z roku 1785, dvě pastevecké chaty, stará kasárna z roku 1786, správní budova z roku 1786 i mnohé další hospodářské budovy. Komplex hřebčína je zapsán na na seznam navrhovaných lokalit na zápis na Seznam Světového dědictví UNESCO.

Zastřešená jízdárna od Jánose Hilda, která slouží dodnes, je nejstarší zastřešenou jízdárnou v Maďarsku. Návštěvníkům jsou zde nabízeny jezdecké kurzy pro zkušené jezdce i začátečníky. Nejvýznamnější událostí, která se zde koná je Mezinárodní soutěž klisen a hřebců Mezőhegyes, která se pořádá každý červen.

Mezőhegyes je městečko v jihovýchodním Maďarsku, ležící přímo na maďarsko-rumunské hranici. Mazohegyes patří administrativně do okresu Mezőkovácsháza v župě Békés. V roce 2021 mělo město 4689 obyvatel.