Bázakerettye, od naftových polí po termální lázně

Bázakerettye, Maďarsko

Bázakeretye

Bázakerettye je malá obec na jihozápadě Maďarska, necelých deset kilometrů od maďarsko-chorvatské hranice, deset kilometrů severně od města Letenye, dvacet kilometrů západo severozápadně od města Nagykanizsa, třicet kilometrů západně od města Zalakaros a třicet pět kilometrů od jižně od města Zalaegerszeg, což je nejbližší velké město od obce Bázakerettye, pokud nepočítáme podobně vzdálený chorvatský Varaždin.
Bázakerettye leží v Zalské pahorkatině (Zalai-dombság) je čtyřicet pět kilometrů jihotápadně od břehů jezera Balaton. Administrativně patří obec Bázakerettye do okresu Letenye v župě Zala. V roce 2021 měla obec 757 obyvatel.
Historie

Bázakerettye jako nynější obec vznikla až v roce 1937 spojením vesnic Báza a Kerettye, ve stejném roce se v obci našlo první maďarské naftové pole, které se sice těžbou rychle vyčerpalo, ale další ložiska ropy byla nalezena v šedesátých a sedmdesátých letech. Takže až do devadesátých let dvacátého století byla obec známá jen jako místo objevu ropy v Maďarsku a její pozdější těžby místo, v té době došlo k nálezu termálního pramene a Bázakerettye se dnes rozvíjí jako lázeňská obec.

Památky a zajímavosti

Maďarské muzeum ropy a zemního plynu (Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum)
1,7 kilometrů východně od centra obce v lese Lipsey je v bývalé řídicí budově měřicí stanice BT-2, je expozice Maďarské muzeum ropy a zemního plynu (Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum) s názvem „Historie těžby ropy v Zale“ a také pamětní místnost představující dílo důlního inženýra Ernő Budy. Vstup je však možný je ve skupinách na základě předchozí telefonické rezervace.

Termální lázně (Bázakerettyei termálfürdő)
Areál termálních lázní najdeme na východním okraji obce při ulici Sport utcá, vedle kulturního domu Déryné (Déryné kultúrház), nejbližší autobusová zastávka Bázakerettye, Kultúrház. V areálu najdeme dva termální bazény s teplotou vody 30 a 36 stupňů a plavecký bazén s délkou 33 metrů.
Doprava

Bázakerettye leží osm kilometrů severovýchodně od rychlostní silnice M . 70 (sjezd 11)Obcí prochází železniční trať z města Csömödér konečné železniční stanice Kistolmács. V Bázakerettye jsou dvě železniční zastávky a to Bázakerettye alsó (tato je v centru obce) a Bázakerettye felsö.

Foto: Objekt nynějšího Maďarského muzea ropy a zemního plynu (Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum) Bázakerettye, autor: VargaA, zdroj: Wikimedia Commons, licence: (CC BY-SA 3.0)