Balassagyarmat (Balážské Ďarmoty), rodiště Josefa Dobrovského

Palóc múzeum, Balassagyarmat, Maďarsko
Budova národopisného muzea (Palóc múzeum)

Balassagyarmat je okresní město v maďarské župě Nógárd (Novohradská župa). Město leží na severu Maďarska, přímo na hranicích se Slovenskem. Jedna jeho dřívější část, Ujtelep ležící za řekou Ipeľ, byla v roce 1919 vyčleněna z města a přičleněna k nově vzniklému Československu, nyní je samostatnou obcí s názvem Slovenské Ďarmoty v okrese Veľký Krtíš. Ale zpět k původnímu maďarskému městu Balassagyarmat. Slovenský název pro město je Balážské Ďarmoty.
Toto město, jak bylo zmíněno leží přímo na maďarsko-slovenských hranicích a je se Slovenskem spojené mostem přes řeku Ipeľ, býval zde hraniční přechod. Balassagyarmat leží 68 km severně od Budapešti, 37 km západně od města Salgótarján, 15 km jižně od slovenského Veľkého Krtíše a 40 km jihozápadně od slovenského Lučence. Balassagyarmat je regionálním železničním uzlem.

Ve městě se v roce 1753 narodil český kněz, historik a filolog Josef Dobrovský, jehož otec zde sloužil jako dragoun. Zdejším rodákem je také známý maďarský spisovatel Kálmán Mikszáth. Na místním hřbitově je památník deseti československých vojáků, kteří v okolí padli během Maďarsko-československé války v roce 1919.