Paleontologické naleziště a park v Ipolytarnócu

Paleontologický park Ipolytarnóc, Maďarsko
Letecký pohled na areál Paleontologického parku v Ipolytarnócu

Paleontologický park v Ipolytarnócu (Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület) je zřízen na paleontologickém nalezišti, které najdeme asi 2 km východně od centra obce Ipolytarnócu (z centra obce zde dojdeme po zelené značce). Toto naleziště bylo poprvé vědecky studováno v roce 1836. Jsou zde pozůstatky mělkého moře z pozdního oligocénu a raného miocénu. Tyto sedimenty byly před asi devatenácti miliony let pokryty sopečným prachem a vulkanickými horninami, které je pomohly zachovat. Jsou zde zachovány například žraločí zuby, otisky listů, velké množství stop tehdejších savců a ptáků a také zkamenělé stromy, mezi nimi části kmenu borovice, který byl až sto metrů dlouhý a měl obvod kmene až osm metrů. Toto naleziště je někdy označováno jako „starověké Pompeje“. Paleontologické naleziště je na seznamu míst navržených na zápis na Seznam Světového dědictví UNESCO (památky UNESCO).

Ipolytarnóc je vesnice na severu Maďarska, v župě Nógárd, ležící přímo na hranici Maďarska a Slovenska, jen 11 km jižně od slovenského Lučence a 20 km severozápadně od města Salgótarján.

Paleontologický park v Ipolytarnócu je otevřeno od úterý do neděle. Vstupné do areálu je 800 forintů, vstupné na hlavní prohlídku „Paleontologický chodník“ je 2000 forintů.
Web paleontologického parku v Ipolytarnócu (část i ve slovenštině): https://www.osmaradvanyok.hu/




Foto: Letecký pohled na areál paleontologického naleziště v Ipolytarnócu, autor: VargaA, zdroj: Wikimedia Commons, licence: (CC BY-SA 3.0)