Budapešť

Budapešť, Maďarsko
Budapešť

Hlavní město Maďarska

Budapešť je hlavní město Maďarska a také největší město země, podle údaje z roku 2016 zde žije 1,759,407 obyvatel. Což z Budapešti dělá jednu z největších metropolí střední i východní Evropy a osmé největší město Evropské unie. O osmou a devátou příčku se často střídá s polskou Varšavou.

Buda, Óbuda, Pest

Město ve svém názvu a velikosti jak ho známe dnes vzniklo v letech 1872-1873 sloučením tehdy samostatných měst Buda (Budín), Óbuda (Starý Budín) a Pest (Pešť).

Budín leží na pravém břehu Dunaje, v kopcovitějším terénu. Budín byl od dvanáctého století uherským hlavním městem a sídelním městem uherských králů. Z památek a turistických atrakcí zde najdeme Budínský hrad a Gellertův vrch.

Óbuda, česky Starý Budín, leží také na západním břehu Dunaje, je to bývalé samostatné městečko, nyní je částí obvodu Budapešť III. Najdeme zde nejstarší budapešťské památky jako  naleziště Aquincum a římské lázně.

Pešť leží na východním břehu Dunaje. Pešť byla před sloučením s Budínem a starým Budínem v Budapešť nejvetším se slučovaných měst. V Pešti z památek a turistických atrakcí najdeme například maďarský parlament, Operu a bulvár Andrássy.

Budapešť, Perla na Dunaji, hlavní město Maďarska.