Ipolytarnóc

Ipolytarnóc. Maďarsko
Hlavní vchod do Paleontologického parku v Ipolytarnócu

Ipolytarnóc je vesnice na severu Maďarska, ležící přímo u slovensko-maďarské hranice, 20 km severozápadně od města Salgótarján, 18 km severo severovýchodně od města Szécsény, 93 km severovýchodně od centra Budapešti a 11 km jižně od slovenského Lučence. V roce 20121 měl Ipolytarnóc 406 obyvatel. Administrativně patří Ipolytarnóc do okresu Salgótarján v župě Nógrád. Slovenský název pro Ipolytarnóc je Ipeľský Trnovec.

Ve vsi Ipolytarnóc je železniční stanice na železniční trati Lučenec-Veľký Krtíš, na které však není v provozu osobní doprava. Z Ipolytarnócu vyjíždějí vlaky maďarské železniční společnosti MÁV přes Litke a Szécsény do města Balassagyarmat.

Ipolytarnóc proslul zejména svým paleontologickým nalezištěm, které je někdy označováno jako starověké Pompeje, v době před 17 až 22 milioóy lety, zde došlo k zasypání tehdejší subtropické džungle sopečným prachem a zachovaly se otisky stop tehdejších savců a ptáků, zuby žraloků, otisky listů i zkamenělé stopy. Na místě paleontologického naleziště je zřízen paleontologický park. Paleontologické naleziště je na seznamu míst navržených na zápis na Seznam Světového dědictví UNESCO (památky UNESCO).

Kromě paleontologického naleziště je nejzajímavější památkou v Ipolytarnócu barokní kaple sv. Anny (Szent Anna-temetőkápolna). Území obce je zahrnuto do geoparku Novohrad-Nógrád.




Foto: Hlavní vchod do Paleontologického parku v Ipolytarnóc, autor: Takkk, zdroj: Wikimedia Commons, licence: (CC BY-SA 3.0)