Pohoří Mátra

Pohoří Mátra, hora Kékes
Pohoří Mátra s horou Kékes

Mátra je nejvyšší pohoří Maďarska. Pohoří je sopečného původu a patří do Západních karpat. Leží na severu Maďarska severně od Velké dunajské kotliny, na východ od pohoří Cserhát a na západ od pohoří Bükk (Bukové hory). Část pohoří leží v Novohradské župě a část pohoří Mátra leží v Hevešské župě. Nacházejí se zde nejvyšší hora Maďarska, kterou je Kékes (1014 m) a dále pak další hory patřící mezi nejvyšší vrcholy Maďarska, jsou jimi Pezső-kő (971 m), Galya-tető (964 m) a Péter hegyese (960 m). Pohoří Mátra je chráněnou krajinnou oblastí (Mátrai Tájvédelmi Körzet). Délka pohoří Mátra činí až čtyřicet kilometrů, šířka pohoří je okolo třinácti kilometrů.

Mátru můžeme rozdělit do několika lehce rozlišitelných částí. A to na střední část, která je tvořena planinou Mátrabérc, ale najdeme zde i skupinu bývalých vulkánú, Galyatető a Kékestető. Západní část s vrcholem Muzsla, který má nadmořskou výšku 805 metrů. Na jihu vybíhají menší svahy a údolí, z nichž největší je údolí Nagy-völgy. V severní části se nachází Mátralába tvořená nižšími kopci. Mezi největší města a obce, která najdeme v pohoří Mátra patří Feldebrő, Gyöngyös, Kisnána, Mátrafüred, Mátraháza, Parád, Parádfürdő, Recsk, Sirok.

Pohoří Mátra patří mezi turisticky nejatraktivnější místa Maďarska. Mimo horu Kékes patří mezi nejatraktivnější místa v pohoří Mátra tzv. kamenná moře, z nichž největší se jmenuje „Tatarské pole“ (Tatármező) a nejnavštěvovanější poutní místo v Maďarsku, které nese název „Svatá studánka“ (Szentkút) a nachází se v obci Mátraverebély.

Mapa maďarska - Pohoří Mátra
Mapa severního Maďarska s vyznačením pohoří Mátra. Zdroj:“Mapy.cz“.

Foto: Pohoří Mátra, v pozadí nejvyšší hora Kékes  Zdroj: commons.wikimedia.org  Autor: Cserlajos  Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported